Еко-активістка Саша Лук’яненко згадала усі можливі варіанти.
… і тепер усе #прояснилося. У проекті #Прояснилося ми розповідаємо про незрозумілі речі простою мовою. А що незрозуміло вам? Надсилайте свої питання на нашу сторінку у Facebook. А також дивіться короткі пояснювальні відео на важливі теми.
Купивши штучну ялинку, я збережу природу?
Так говорили противники вирубки кілька років тому. Виявляється, штучна ялинка – не панацея. У процесі її виготовлення в атмосферу потрапляє велика кількість викидів. А коли ви залишаєте ялинку на смітнику, вона перетворюється на купу пластикових відходів.
Якщо у вас уже є штучна ялинка, не поспішайте її викидати. Навпаки, використовуйте якомога довше та правильно зберігайте, не перегріваючи, щоб виправдати її покупку. А потім замініть еко-варіантом.
Чим замінити штучну ялинку?
- Зробити її з підручних матеріалів: стопка книг, їстівна ялинка з печива, прикрашена драбина, настінна ялинка з мотузки та гілок, як у кав’ярнях. Варіантів багато, загугліть або пошукайте на Pinterest. Багато прикладів я зібрала на своїй еко-ялинковій дошці.
- Купити мінімалістичну картонну ялинку від бренду OZERO (ціна 160/230/600 грн) або дерев’яні ялинки від JYSK Ukraine (175 грн) чи Tarlini (890/990 грн). Їх зручно зберігати і можна використовувати багато років.
А як же святковий запах хвої?
Можна придбати аромалампу та хвойне ефірне масло до неї.
Або акуратно зрізати пару хвойних гілочок із саду та поставити у вазу з водою.
Я все-таки хочу поставити живу ялинку. Як при цьому не нашкодити природі?
Можете купити ялинку в горщику, наприклад, у ботанічному саду ДНУ. Її важливо регулярно обприскувати та не зберігати у спекотних приміщеннях – краще на балконі або лоджії. Через пару років її можна висадити у своєму дворі. Ялинки у горщиках погано приживаються, тому раджу у квітковому магазині обрати хвойну рослину араукарію – існують кімнатні види, які забезпечать вам святковий настрій не на один рік. Ціна – від 250 грн.
А що як я хочу традиційну зрубану ялинку?
Перевірте, чи є на ній чіп або етикетка з номером. Цей номер – унікальний для кожної ялинки, вирощеної в лісових господарствах України. Його можна перевірити на сайті www.yalynka.info або через однойменний додаток на Google Play. Там навіть можна дізнатися, з якого регіону привезли ялинку. Якщо номер недійсний або його немає зовсім, швидше за все, ялинку зрубали браконьєри.
У чому різниця між браконьєрською та офіційною вирубкою?
Браконьєри не висаджують ялинки замість зрубаних. Натомість, в офіційних лісових господарствах підтримують та відновлюють хвойні насадження.
Точки офіційного продажу ялинок можна знайти на цій мапі (чомусь мапа працює лише з комп’ютера).
Куди подіти зрубану ялинку після свят?
Комунальні служби зазвичай після свят відкривають пункти переробки ялинок. Там їх подрібнюють на тріску, якою присипають прикореневі лунки біля висаджених дерев.
У будь-якому разі пам’ятайте, що попит породжує пропозицію, тобто вирубку дерев. Вибір за вами.
Обкладинка: Анастасія Дамер